Jak chronić kręgosłup uprawiając jazdę na rowerze?
Jazda na rowerze daje organizmowi wiele korzyści – poprawia funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego, zwiększa elastyczność oraz siłę mięśni, a także pomaga w spalaniu zbędnych kilogramów. Ale co robić, gdy w wyniku jazdy na rowerze zaczyna boleć kręgosłup?
Jazda na rowerze to popularna forma aktywności fizycznej, jednak nieprawidłowo wykonywana może powodować ból kręgosłupa. Tego rodzaju dolegliwość może być efektem przeciążeń, zarówno statycznych, jak i dynamicznych. Pojawiają się one w wyniku długotrwałego utrzymywania jednej pozycji ciała, co szczególnie obciąża poduszki międzykręgowe. W pozycji siedzącej są one obciążone siłą rzędu 175 kg, podczas, gdy dana osoba stoi, obciążenie to wynosi 79 kg, a gdy leży tylko 20 kg. Tak znaczne różnice wynikają głównie z odciążającej pracy mięśni kończyn dolnych, pośladków, grzbietu i ustawienia kręgów.
Długotrwała jazda na rowerze w jednej pozycji, może powodować urazy kręgosłupa, a także być przyczyną powstania w nim przepuklin. Ponadto, mocno pochylona pozycja ciała może przyczyniać się do nadmiernego rozciągnięcia mięśni grzbietu i więzadeł, zmniejszając tym samym zdolność organizmu do amortyzacji wstrząsów. Zła pozycja podczas jazdy na rowerze, np. nadmierne pochylenie ciała do przodu i garbienie się, zwiększa ryzyko dolegliwości bólowych. Im dłuższa jazda, tym większe ryzyko przeciążeń. Dlatego, decydując się na podróż na rowerze, należy pamiętać o właściwej na nim pozycji i o odpowiednim rozłożeniu obciążeń.
Jak prawidłowo jeździć na rowerze? – istotne wskazówki
Osoby, które dbają o stan swojego kręgosłupa, powinny, przede wszystkim dobrać odpowiedni model roweru do budowy swojego ciała i umiejętności jazdy. Idealnie sprawdzą się rower miejski i trekkingowy, które zapewniają podczas jazdy wyprostowaną sylwetkę, zmniejszając tym samym obciążenie kręgosłupa.
Warto dodać, że rowery miejskie mają również kierownicę z tzw. „spocznikami”, ułatwiającymi utrzymanie komfortowej, prostej postawy. Warto zadbać również o to, aby wybrany model roweru posiadał mocne amortyzatory, które w przypadku jazdy po nierównym terenie, zminimalizują wstrząsy i będą chronić kręgosłup przed przeciążeniami.
Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru ramy do swoich potrzeb, a także właściwe ustawienie siodełka i kierownicy. Niezależnie od modelu roweru, najważniejsza jest jednak prawidłowa pozycja ciała. Plecy użytkownika powinny być wyprostowane, a tułów lekko pochylony do przodu. Pragnąc, by jazda była przyjemnością, dobrze jest przed nią wzmocnić swoją kondycję fizyczną. Właściwie rozwinięte mięśnie głębokie pleców i brzucha są niezbędne do ochrony kręgosłupa podczas jazdy.
Wzmocnienie tych mięśni można osiągnąć, wykonując odpowiednie ćwiczenia stabilizacyjne. Przed jazdą trzeba zawsze pamiętać o rozgrzewce, w czasie której rozciągane są mięśnie i ścięgna pleców oraz brzucha. Podróżując na rowerze na dłuższych dystansach, zawsze należy wykonywać przerwy na odpoczynek. W tym czasie można nie tylko napić się wody lub coś przekąsić, ale również zerknąć do internetu, by sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, wykorzystując kod promocyjny Superbet meczyki.pl.
Jazda na rowerze może być przyjemnością, jeśli zadbasz o odpowiedni sprzęt, pozycję na nim, przygotowanie kondycyjne przed i regenerację ciała po podróży. Wtedy możesz mieć pewność, że każda Twoja wycieczka rowerowa będzie komfortowa i bezpieczna.